Vranovské skály

27. leden 2016 | 14.20 |
› 

  Vranovské skály jsou chráněnou památkou a jsou také velice často navštěvovány. Hlavně pak Juliina vyhlídka. V neděli jsme se vypravili, abychom se na tato místa    podívali i když zima tak nějak začala zas odcházet a sníh byl rozbředlý, tálo ale i tak se nám tam líbilo.

24

Vystoupili jsme na malé zastávce Pertoltice pod Ralskem a procházeli obcí. Celá tahle ulice je z nově postavených domků.

24

Vyjdeme z obce, a přecházíme Panenský potok.

24

Dál stále rovně míříme na Srní potok, před námi se tyčí Ralsko,.

24

Po projití Srního Potoka jdeme sinicí, která nás zavede do Vranova. I tady je patrné, že se lesy okolo těží seč těžebným podnikům síly stačí.  

24

Před obcí Vranov jsme zahnuli do lesa, vedeni žlutou značkou jsme mířili na Juliinu vyhlídku.

24

Juliina vyhlídka je nejznámější. Tuto skálu nechal v roce 1822 opatřit schody a zábradlím s vyhlídkou hrabě Franz Hartig na počest své manželky Juliany, která si tato místa oblíbila. Na vyhlídce stával dřevěný kruhový altán a otevřen  byl k 36 narozeninám hraběnky. Dnes je na tomto místě zachován jen základní kruh vytesaný ve skále.

Juliina vyhlídka je značně navštěvovaná, je z ní výhled nejen na samotný Vranov a Mimoň, ale i na široké okolí. My i když bylo ne zrovna přívětivé počasí, přece jen jsme viděli Bezdězy a okolní kopce. 

Další skalní útvar, který nelze přehlédnout je Džbán a kdybychom  byli důslední, mohli abychom objevit Kazatelnu, Kočičí kámen, Luční kámen, Velký liščí kámen, Luční věž a Malý liščí kámen i Skluzavku.  Ovšem počasí je, jaké je a bylo by dobré si ještě jednou udělat v tahle místa výlet v době, kdy bude sucho, kdy to nebude pod nohama klouzat a bude dobrá viditelnost. 

 Vranovské skály byly lezecky využívány již ve 20. století, ovšem ve druhé polovině století se tato místa stala součástí vojenského prostoru Ralsko a veřejnosti nebyla přístupná. Staré popisy lezeckých cest se nezachovaly, v současnosti je na dvanácti skalách evidováno pouze 17 lezeckých cest. Ovšem chráněny tady nejsou jen skály, ale i rostlinstvo. Najdete tu medvědici lékařskou, kokořík, ostřici, vláskatec, ze stromů hlavně buky, smrk  s jedlí. Nepravidelně tu hnízdí i poštolka obecná.

24

 Skála nazývaná Džbán.

24

Když jsme se pokochali, jdeme krásnou lipovou alejí na Mimoň, odkud nás zas vláček odveze domů.

24

Dominanta Mimoně, kostel.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vranovské skály zdenka"ren" 29. 01. 2016 - 18:11
RE(2x): Vranovské skály inenaso 03. 02. 2016 - 09:06
RE: Vranovské skály adil 29. 01. 2016 - 19:22
RE(2x): Vranovské skály inenaso 03. 02. 2016 - 09:06