Hastrmaní stezka

10. březen 2014 | 07.23 |
› 

  Nemohu napsat: - "Za devatero horami, za devatero řekami, - nebyla by to pravda. Tam kam posílám tenhle příběh je dál, než za devatero horami a devatero řekami, to by bylo v tomhle případě, jako bych to posílala jen za humna. - Tedy za devatero zeměmi a velikým mořem žije děvčátko, říkají mu Evička a žije tam s maminkou a tetou Andrejkou. To děvčátko si přečetlo básničku od "Tety Básničky" a ta byla o vodníku. Jelikož v moři vodníčci nežijí, je tam pro ně moc slaná voda a také se dá tvrdit, že té vody je víc než dost, a v moři kraluje Král všech moří, Neptun se svými Mořskými vílami, pro našeho skromného vodníčka by tam místo nebylo a když už, tak by se mu tam moc stýskalo.

  A tak jsem pátrala, kde by ještě tady u nás mohl vodníček žít. Mám kamarádku, mohla bych jí říkat "Liduška Ťapička," ona chodí po světě a objevuje pro nás krásná místa o kterých nám řekne a že není lakomá, vezme nás tam, abychom se také mohli pokochat krásou, kterou ona objevila. Tak se i stalo, že nás zavedla na jedno místo, které patří právě Vodníčkovi.

  On je  Vodníček takové stvořeníčko, které se umí převtělit do různých zvířátek i lidí. Je chvilku žábou, když se mu zachce, stane se z něho kapr, když už ho to nebaví, stane se klidně i koníkem a nebo mládencem a zlobí děvčata.

a1

Nasedli jsme do vláčku a ten nás dovezl do Brniště, kde to všechno začalo.

a2

Abychom mohli spatřit Vodníčka, museli jsme ukázat trošku dovednosti. Každý z nás onu překážku překonal.

a3

Procházeli jsme podralským regionem plným mokřadů, lužních lesů a vod.

a4

Dají se tu potkat i divoženky, které se nestačily s ranním kohoutím kuropěním schovat v lesích a močálech a proto na sebe vzali podobu soch, které se tváří lhostejně, když je lidé okukují, ale těší se na večer, kdy budou moci zas rejdit ve společnosti ostatních, které se stihli schovat do rákosí.

a5

A že toho rákosí tam je, každý závan větru ho rozkývá  a ono zašustí, aby nám připomnělo, že tady se nesmí rušit křikem, a zbytečným pokřikováním, že tady se smí jen dívat a dívat.

a6

Když se chováme tak, jak si příroda přeje, odmění nás pohledem na vodní zrcadlo. 

a7

Na různých místech jsou lavičky a tady ta malá žabička, kdo ví, jestli to právě není vodníček, který si z nás tak trošku tropí legraci, co on dělá moc rád.

a8

Dne 14. 10.2009, byl slavnostně pokřtěn a ustanoven do funkce správce rybníka Vratislav Vráťa I. a to na časy věčné. Tak Vodník Vráťa sedí vysoko nahoře na podstavci, aby mohl přehlédnout celičké království a usmívá se na všechny. Už to není ten, kdo topil nehodné a neposlušné. už je to hospodář, který dává pozor na kačenky, kterých má na rybníku spoustu, na žáby, na  veškeré vodní ptactvo, které mu v rákosí a v lesích hnízdí. 

a9

Není u rybníka sám, je s ním i jeho žena, která dává pozor, aby se jí Vráťa nezakoukal do nějaké sličné děvy z vesnice a okolí.

a10

Ale myslím, že má zbytečné starosti, Vráťa je zodpovědnost sama. 

a11

A spokojený tu je, že by neměnil za žádnou jinou a za žádný jiný rybník v širokém okolí.

a12

Ahoj, Evičko!

a13
Tak jsme pokoukali, a ještě si zaběhli ke kapličce v polích, která je právě krásně opravená a je od ní výhled na všechny strany, ovšem, nesmí být mlžno.

a14

Potom jsme se ještě pokochali krásou domečků. 

a15

A spěchali na vlak, aby nás dovezl zas domů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Hastrmaní stezka evička 10. 03. 2014 - 12:05
RE(2x): Hastrmaní stezka inenaso 11. 03. 2014 - 16:27
RE: Hastrmaní stezka adil 11. 03. 2014 - 22:29