Severka

6. duben 2013 | 06.55 |

Severka -

Tenhle článek je pro kamarádku Gertu, která se mi ozvala po dlouhých a dlouhých letech a oživuje si vzpomínky na dobu, kdy jsme spolu byly v učení. Já jsem před časem ono místo znovu navštívila, abych se nesetkala s ničím, co dřív bylo a tak vlastně pro ni jsem okopírovala svůj článek z Deníku, aby viděla jak to tady u nás vypadá teď. 

Nebudu psát o hvězdě i když možná tahle "Severka" byla hvězdou a znal ji každý kdo měl děti! Severka totiž oblékala dětského zákazníka kvalitní konfekcí.

15. 1. 2010

3komentář

přečteno 958x

aktuálni karma článku: 7,24

1.jpgK tomu abych se rozjela podívat do Cvikova co se stalo se Severkou mne "nakopla" zpráva o potížích v OP Prostějově!

Mé dospívání začalo ve Cvikově. Nebudu popisovat jakým záhadným způsobem jsem se tam dostala ani to, že jsem tam nechtěla. Byla jsem vychována pro práci v zemědělství, jistí lidé, kteří o nás rozhodovali, - rozhodli jinak.

Když jsem si zvykla na úplně jiný život, zalíbilo se mi žít v kolektivu a líbilo se mi i to šití. Zjistila jsem, a to nejen já sama, že mi to jde a navíc jsem šikovná!

Dva roky! První rok jsme šily kalhoty a druhý saka! Naučila jsem se za ty dva roky hodně i když se přiznám, že pánské sako jsem ušila pouze jedno, ale nespočet kalhot, sukní, halenek, dámských šatů a nejvíce snad zimních bund. Naučila jsem se skutečně hodně a na dobu kterou jsem prožila v učení dodnes velice ráda vzpomínám!

Závěrečná zkouška byla nejen zkouškou naší, ale tak nějak mi připadalo, že i zkouškami těch, kteří nás učili. Komise, která seděla u zkoušek byla z Prostějova a oni také kontrolovali naše výrobky, které jsme ke zkouškám vypracovaly. Z ročníku si potom vybírali ta děvčata, která by mohla pokračovat po roční praxi na závodě dál ve studiu a právě v Prostějově. Z našeho ročníku vybrali čtyři! Byla jsem mezi nimi. Bohužel doba, či můj nevhodný třídní původ zavinily, že po roční praxi na závodě v Mimoni mi bylo další studium nedoporučeno. Takové ústní vysvětlení jedné soudružky bylo, že: - "Na odpovědných místech nesmí sedět děti našich nepřátel!

Bylo po snech, které jsem začla snít. Zničili je stejní lidé, kteří mě vlastně do učení dostali z prostého důvodu. Byla jsem malá, hubená a nechtělo mne zaměstnat ani místní JZD ani Vojenské lesy a statky a doma u rodičů jsem zůstat nesměla, protože nikdo by si nevzal na svědomí, aby mne otec, nepřítel vesnice, vykořisťoval! Nejprve jsem chtěla pod fotografie, které jsem pořídila ve Cvikově dát úryvky z deníčků, které jsem si v té době psala, ale potom se mi to zdálo moc osobní a jelikož nemohu zveřejnit pocity, které jsem měla v době, když jsem v týdnu Cvikov navštívila, (mohli by mne žalovat pro urážku téhle doby!) Tak jen lehký pohled a pocity si nechám pro sebe.

2.jpg

Internát, tedy "domov mládeže" jak se úředně nazýval, byl na jednom konci města a na druhém škola a továrnička. Každý den jsme v útvaru přecházely buďto do zaměstnání a nebo do školy a celou cestu vyřvávaly písně, to aby o nás všichni dobře věděli.

3.jpg

Tomuhle se říkalo svobodárna, ale patřilo to k nám. Byla tu děvčata buď ze šatové dílny, nebo z plášťové. Dnes už nevím. Šatová a plášťová dílna měla pouze jeden ročník.

4.jpg

Naše školička. Dvě třídy, veliký sál, který se měnil dle potřeby na kreslírnu, kinosál, taneční sál a také se tu schůzovalo.

5.jpg

Školička ze strany.

6.jpg

Také bývalá školička, jenže dnes se tu neučí, jen vydělává.

7.jpg

Naše továrnička. Dvě dílny dole a dvě dílny nahoře, ředitelna, vrátnice! Potěšilo mne alespoň to, že nebyla rozbitá okna a celý ten objekt k čemusi slouži, nahlédla jsem dovnitř, ale dílny jsou prázdné a na oknech mříže.

8.jpg

Ke škole jsme chodívaly alejí, v podzimu jsme hrabaly listí s jarem zas vyhrabávaly stařinu a před alejí jsme mívaly rozcvičky. Instruktorka Vlasta nás napomínala: - "Děvčata, necvičíte pro nás, ale pro sebe," flákaly jsme to.

9.jpg

Bylo mi to moc líto a vracela jsem se stejnou cestou dolů do města, že ještě navštívím bývalý areál domova.

10.jpg

Bývalá hlavní budova, kde byly kanceláře.

11.jpg

V tomhle domku v době, kdy jsem nastoupila do prvního ročníku byla druhá pánská dílna, pavilon byl pojmenován tuším "Ježek." Každý pavilon měl své jméno. - Byl tam Majakovský, Makarenko, Zoja, Wolker. Z počátku jsem z toho měla v hlavě "maglajs."

12.jpg

Tohle byla "Zoja," tady jsem žila s pěti děvčaty i já. Na pokoji krom mne byla Žeňa, Drahuška, Marcela, Líba a Marie. Samozřejmě jsem neměly plastová okna.

13.jpg

Tady bývaly společenské místnosti.

14.jpg

Dnes se ony budovy používají a to mne docela pobavilo, dříve tu žilo mládí, dnes tu žijí staří. Klidně bych mohla zpátky,- už na to mám věk!

15.jpg

Když jsem tak chodila okolo bývalých pavilonů, které jsou dnes obývány rodinami z jednho okna se vyklonil muž a usmíval se. Nenašla jsem nic z toho co bylo, ale našla jsem svého mistra, pana Rostislava Vysloužila a jeho paní Toničkou. Zrazovali mne, abych nechodila k základnímu závodu, že z toho budu smutná. Samozřejmě jsem smutná byla! Už se v továrně nepracuje, bylo kolem ticho, rozbitá okna. Sem jsme chodívaly občas vypomáhat a nosily na "štendru" naše saka do žehlírny. Urážely jsme se, když se o našich výrobcích vyjadřovali: - "Tak ukažte ty vyše zmetky."

17.jpg

Tohle je tablo našeho ročníku v podniku, který už neexistuje a ve kterém se šily jak kalhoty, saka, overaly, hubertusy, bundy a byly to kvalitní oděvy! Učňovským střediskem prošlo tisíce děvčat a každá když odcházela věděla do kterého závodu patří. Severek bylo tady na severu dost.

18.jpg

Ještě fotka z našeho pozdějšího srazu. - Já osobně mám za co děkovat, naučila jsem se za ty pouhé dva roky strašně moc, proto děkuji a lituji, že všechno co tak krásně sloužilo dávno neslouží, všechno co nám dělalo ve světě i doma kvalitní reklamu, není, jako by nějaká neviditelná ruka záměrně ničila to, co dávalo lidem obživu.

Tak to je ono málo, které mi zůstalo. Tak ať se Ti pěkně prohlíží přeje, Irena. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Severka newold®blbne.cz 06. 04. 2013 - 08:15
RE(2x): Severka inenaso 06. 04. 2013 - 16:27
RE(3x): Severka newold®blbne.cz 06. 04. 2013 - 18:23
RE: Severka zdenka"ren" 06. 04. 2013 - 22:24