Internačky

27. únor 2013 | 10.06 |

 Tak jsem vyhrabala v šuplíku své vzpomínky na internát a maličký kousek dávám k ochutnání.

.....To je podzim jako hrom! Teď bude samá plískanice, sychravo a déšť! To já nemám ráda!" Marie měla v hlase tolik nespokojenosti, že jí musel každý věřit.
 "Vítr vyfouká všechno teplo, každou škvírkou to fičí, lidi se balej do kabátů a je jim zima víc, než v třeskutejch mrazech!" Najednou si sedla ke stolu a opřela si dlaněmi bledé tváře.
 "Každý podzim naše maminka začne plést z rákosu tašky a dělá to až do jara! Všude je plno odřezků a strašnej binec je z toho." Vzdychla a otočila se ke mně. "Jiřino, půjč mi podvazky!"
 Ukázala jsem na skříňku. – "Vem si je, já stejně nikam nepůjdu!"
 "Dík," řekla na to a vyslovila přání: - "K Ježíšku určitě dostanu podvazkový pás a už tě nebudu otravovat."
 "Mně je to jedno," odpověděla jsem po pravdě.
 Do dveří vstrčila hlavu Míla z "jedničky"
 "Holky, která jste si půjčila můj krém proti pihám?"
 "Jé, já, - já, - já!" Hlásila se překotně Alena. "Chtěla jsem ti o tom říct, ale tys někde lítala, tak mi ho holky půjčily."
 "Lítala jó? – Pěkně lítala! Byly jsme na jabkách! Dana vylezla na strom a házela mi je do bundy! Jenže Andrle musel jít zrovna kolem po ulici a spustil na nás křik, jako kdybychom mu vraždily dítě! Dana byla na stromě, tu neviděl, ale já se blbec otočila, aby mě poznal!"
 "Hele, když tu chceš kecat, tak zavři dveře, táhne sem!" Poručila Pavla a zas sklonila hlavu nad knížku. Alena chytila Milu za rukáv a vtáhla ji do pokoje.
 "Tak máš průser," zeptala se jí s takovou účastí, že se Míla rozesmála a mávla rukou: - "To je jedno. Byla sranda. Von blbec jeden, že mu to stojí za to! Vrátil se a když jsme viděly, jak jde od marodky, tak jsme zapadly do Zoji! Holky nás tam nacpaly do skříňky a on musel prevít jeden vejít zrovna tam! Cosi řval o tom, že je to zakázaný, že to sami dobře víme, ale je nám to jedno! To se ví, že nám to je jedno, protože tady všichni vědí, že to co si neutrhneme my, to si pak otrhá on. Já jsem ani nedutala v tý skříňce, ale nějak se mi uvolnila bunda a ty jabka se začaly sypat pod mý nohy! To byl tak hrozitánský bengál, že sem se neudržela a navíc se v tý skříňce rozchechtala! Von ji jen otevřel a ty jablka se mu sypaly pod nohy! Otočil se a šel pryč. Říkal něco o tom že to s náma nemá žádnou cenu, že si ničeho nevážíme a vypadl ven. Holky ho šly šmírovat, jestli nejde žalovat do kanclíku, ale šel jen do prádelny, kde jeho stará prala prádlo!
 Ležela jsem na posteli a dívala se do knížky, která se válela na stolku u Gerty a zdálo se mi, že to může být pěkné. Míla se ke mně naklonila: - "Co tam děláš, když se to nesmí?" Myslela, ležet ve dne na posteli.          
 "Ležím," odpověděla jsem jen a ona se zas smála a byla tolik podobná své máme. Zvláštní jak jsme v určitých okamžicích podobni svým rodičům! Já jsem to tak moc nechtěla a přece je pravda, že v některých chvílích jsem jako máma: někdy jsem se podívala do zrcadla, teď už se tam dívám a namísto mých očí, se na mně dívá ona!
080911zahrada 091

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Internačky newold®blbne.cz 28. 02. 2013 - 08:14
RE(2x): Internačky inenaso 28. 02. 2013 - 08:50
RE(3x): Internačky newold®blbne.cz 28. 02. 2013 - 08:56
RE(4x): Internačky inenaso 28. 02. 2013 - 19:57
RE: Internačky kerria 28. 02. 2013 - 15:31
RE(2x): Internačky inenaso 28. 02. 2013 - 19:58
RE(3x): Internačky kerria 01. 03. 2013 - 07:51