Jako ve zvěřinci

13. únor 2013 | 21.23 |

13Teď v tuto zimní dobu je u nás doba knížek, špinavých oken, zasněženého dvora a nervního psa, a ještě  navíc věčně prázdých krmítek. Špinavá okna jsou proto, že má zvířata jsou navyklá si zaklepat, když chtějí domů, nebo se na parapetu vyhřívat, když náhodou svítí sluníčko (tedy to jen kočky, Danek ten ne, nevešel by se) a právě ty kočky umí upatlat okna jedna radost. Jsem už zvyklá a stydím se jen, když vysvitne slunko a je u mne na návštěvě sestra Slávka. Slávi je přepečlivá, ale také ohelduplná, když tvrdí,: "To já mám taky, naše kočka je stejná! " Není to pravda, ještě jsem u ní špinavá okna neviděla, kdežto u nás stále, umytá vydrží tak den, někdy i dva a všechno se opakuje..13

  Dnes ráno jsem krmila kočky, dostávají to teď v zimě v chodbě, potom budou dostávat svůj příděl venku. Péťa s Míňou se na to vrhli a když jsem se vracela do světnice, měla jsem pocit, že některý z nich zamňoukal. Pohoršeně jsem se otočila a jen pohledem říkám: - "Koukejte se u toho srovnat, nebo uvidíte," a zalezla jsem dovnitř. Potom králíkům, dneska měli stěhování. Už měli v kotci tolik hnoje, že mi bylo hanba, tak jsem je přestěhovala do čistých kotců a hnůj vykydám někdy, kdy to ještě nevím, ale určitě to udělám. Nakonec jsem šla nakrmit slípky. V Chodbě před chlévem na pytli od pšenice seděla kočka. Taková ani vyplašená, ani vyděšená, taková přímo vyřízená. "Co tu děláš?" Já vím, blblá otázka a tak jsem se otočila a vrátila se do chodby, (My tu v chalupě máme dvě chodby za sebou, jednu pro zvířata, druhou pro lidi) a vzala jsem nedojedenou misku našich koček a položila ji před tu cizí. Ani se neupejpala. Než jsem nasypala slípkám "cereálií" (Bože to je dnes blbá doba, zrním se krmily slípky odjakživa a vždycky to bylo zrní, většinou pšenice a dnes jsou to cerelálie a ještě slípky tím krmené dávají bio vejce) No nic, než jsem tohle všechno udělala, sebrala dvě vajíčka, kočka měla v sobě to, co jí nechali ti naší mlsňoučci. Pohladila jsem ji, držela a ty její zelené oči se na mne dívaly, možná prosily, možná ne, ale já si říkám, není to divoká kočka, ty jsem měla jednou a vím, že na sebe nedaly sáhnout, ale ony nebyly hladové, já je pravidelně krmila v kůlně, byly poschovávané a vylezly vždycky, když se domnívaly, že jsem odešla a hltavě jedly. Já sedávala na schodech a dívala se. Tahle kočka tedy musí a nebo musela někomu patřit. Nevím jak dlouho u nás pobývá, ale když jsem ji pohladila po tělíčku, bylo vyhublé a páteř měla jako pilku. - "Chudinko," povídám ji a beru do náruče, je lehoučká jako pírko a tak jsem ji donesla do světnice. Danek zavětřil, a já zdvihnu ukazovák s krátkým: - "Nesmíš, je malá." Asi nerad poslechl a já se s kočkou posadila zas do kouta gauče, Míňa ležela vedle mne, Péťa za kmany a já chovám tu cizinku, když tu přišel Pepíno dolů a Danek okamžitě ke dveřím a žaloval. Drcl do Pepího čumákem a už zas běžel ke mně a očuchával toho vetřelce.

  "Co to máš?" Zeptal se Pepíno a okukoval zviřátko na mém klíně.

  "Rozárku," Našla jsem ji, jako tehdy Miňunku, u chlíva.

  "Hezké jméno,  jsi tu jak ve zvěřinci," zasmál se a šel si sám dát na plotnu kastrol se včerejšími fazolemi.

  Teď je večer, Rozárka povečeřela ve stejnou dobu jako naše kočky a pohodlně se rozvalila v přepravce, kterou jsem jí do chodby dala a vyložila starým teplým svetrem. Zítra jí tam ještě nastelu seno a uvidíme. Já už jednou měla koček devět, tak snad tři zvládnu.  

13  

To je Rozárka, kterou jsem donesla domů a ona se ohřívala za kamny, když ono místo opustil Péťa s tím, že jde zas někam na námluvy. To je hrozný coural. 

13

Uražený Danek. 

13

Naše Míňa, která se k nám dostala úplně stejným způsobem, jako dnes Rozárka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jako ve zvěřinci imperatrice 13. 02. 2013 - 23:44
RE: Jako ve zvěřinci adil 14. 02. 2013 - 08:20
RE: Jako ve zvěřinci newold®blbne.cz 14. 02. 2013 - 09:07
RE: Jako ve zvěřinci pavel 14. 02. 2013 - 11:01
RE: Jako ve zvěřinci zdenka"ren" 14. 02. 2013 - 15:54