Chrastava

27. leden 2013 | 18.55 |
› 

Je neděle, na teploměru mám  -8st. venku zamračeno a docela se dá řici i větrno. Naše nedělní vycházka patřila městu Chrastava. Myslím, že ještě všichni pamatují jak byla Chrastava zasažená povodněmi a dá se říci, že i dnes se stále dají najít stopy po onom neštěstí, které město potkalo.  Dominantou města  je samozřejmě kostel sv. Vavřince, který stojí na kopci za řekou a je vidět ze všech stran i z velké dálky. Kostel je postaven v letech 1866-1668 na místě původního kostela, ze kterého zbyla jen věž. Okolo kostela je zeď oddělující faru s kostelem a  jsou v ní zabudovány náhrobní kameny významných rodáků a místní šlechty.

  Dalším místem, které jsme měli v plánu navštívit byl rodný dům Josefa Führicha, církevního malíře evropského významu. Byl to synem krejšího, který jak se vyjadřovala jeho manželka méně krejčoval, zato více maloval. Maloval na nábytek a všechen nábytek v domě postveném v roce 1802 je původní. Při povodních se stalo, že ani tento dům nebyl ušetřen a voda se prohnala celým jeho přízemím, nábytek byl povalen do nánosu bahna a krátce po povodních se ozvali pracovníci Uměleckoprůmyslového muzea a nábytek městu Chrastrava zachránili. Domem nás provázel pan Zdeněk Šulc, který velice ochotně a poutavě o historii domu vyprávěl.

27

Nádraží

27

Pod dílničním mostem pracovali v mrazu dva dělníci a vymazávali spáry v kvádrech na břehu řeky.

27

Vypadá dnes docela nevinně, ani není zcela zamrzlá.

27

Litinový most u otevření byl i prazident Klaus a stalo se co se stalo byl  zasažen dětskou pistolkou. Možná se místní dočkají i tabulky, která tento čin bude všem připomínat. V pozadí kostel sv. Vavřince.

27

Rodný dům Josefa Führicha

27

Takhle to vypadalo při povodni.

27

Dům je celý zařízený původním nábytkem. Mne zaujala mimo jiné i tahle nádherná kamna.

27

Takový důkaz toho, že dnešní vystavěné skříně nejsou vůbec žádnou novinkou.

27

Jeden z nových mostů s mechanizmem, který by v případě velké vody most zdvihl do výše.

27

Obešlil jsme kostel a vydali se nahoru silncí k Vysoké. 

27

Dovedla nás tam alej švestkových stromů.

27

Vysoká nebo se jí také říká: - "Nebeská pastvina" z jejich pastvin se otvírá pohledna tři pohoří, Ještědské, Jizerské a Lužické. 27

Na farmě se neustále buduje, tohle je restaurace kam jsme si přišli dát kávu, čaj i to pivo a přiznávám se, že také trošku i ohřát..  

27

Z restaurace je velikými skleněnými plochami vidět do jízdárny, kde se v té chvíli projížděli koně. Na farmě je 54 koní, ovšem kapacita stájí počlítá se 77 koňmi.

27

Navštívili jsme i stáje, kde se pilně pracovalo.

27

I za koňmi na pastvinách jsme se zašli podívat.

27

To už je konec naší vycházky, jdeme zpátky na nádraží. Ono se řekne, je to kousek, opravdu jen pár minut vlakem a je uvidět tolik zajímavého. Škoda, že nebylo vidět do krajiny,  všude bylo jen šedivo a inverze ležela nad krajem jako poklička. Tak snad jindy, až se pastviny zazelenají a stromy rozkvetou.

Za vycházku děkujeme Věrce, bylo to moc krásné a poučné. Dost často ani netušíme, co máme za hunmy krásného a zajímavého. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Chrastava zdenka"ren" 28. 01. 2013 - 09:24
RE(2x): Chrastava inenaso 28. 01. 2013 - 21:19
RE: Chrastava adil 28. 01. 2013 - 13:44
RE(2x): Chrastava inenaso 28. 01. 2013 - 21:20