První kůň

13. prosinec 2012 | 21.24 |

7Šli jsme s Dankem mezi zasněženými pláněmi a tam v ohradě byli koně. Kůň je nádherné zvíře a co je na něm ještě krásnjší, že mi vždycky připomene tátu. Můj táta měl koně snad nejraději ze všeho na světě. Na prvním místě byli koně, potom půda na které pracoval a les, ve kterém každou zimu pracoval. Rozumět koňům se naučil na vojně za těch osm let, které mezi nimi byl. Vždycky říkal, že jsou jako lidé, mají své nálady, své zvyky i zlozvyky, když byl malý kluk tak sedával na stráni za chalupou a pozoroval u Kadrabů jak se v jejich zahradě koně popásají, jak tam hříbátka skotačí a on sebou vždycky nosil koníčka dřevěného, kterého by nedal za nic na světě a představoval si, jak jeho koníček ožívá, jak poskakuje s ostatními a umínil si, že až bude velký, bude mít také koně jako sedlák Kadraba..7

 Jenže. když se po vojně vrátil do zadlužené chalupy, ve chlévě byly jen tři kravky, Lízina které bylo už 18 let a byla tak slabá, že jí museli zdvihat, sama nevstala a navíc byla březí, potom Plavka o dva roky mladší a také březí a Straka, které bylo 6 let a při dojení kopala jako kůň. Byl začátek dubna  a na polích nebylo nic uděláno a co bylo horší, nebyl potah a sousedé, které požádal o pomoc  nepomohli ani proti okamžitému zaplacení. Všichni čekali až se chalupa konečně dostne "na buben"  oni totiž už  měli mezi sebou rozebraná pole, která k chalupě patřila a táta tím, že se vrátil a ujal se hospodaření jim tím svým příchodem překazil jejich plány. Koupil tedy na trhu krávu, která neuměla chodit v "zápřahu" a tak jí to musel nejprve naučit. Šlo to špatně, ale šlo to. - Vlastně muselo!

7  První katastrofa! Na skot přišla kulhavka a slintavka, obě krávy telata pod sebou a dostal to všichen dobytek. Špáry se kravám odlupovaly a nebylo s nimi možno jezdit a úroda na poli potřebovala svážet, byl nejvyšší čas. Tehdy prvně táta zalitoval, že namísto krávy nekoupil koně a bylo mu jasné, že koně musí mít, když bude chtít práci dokončit. Dal nějaké peníze dohromady a vydal se spolu se sousedem Krocem po vesnicích. Když přišli do Zásmuk k obchodníkovi s koňmi, měl jich tam pět. Byl tam jeden, který by se mohl za obnos který táta měl, koupit a tak ho pan Hrbek vyvedl ze stáje, tatínek viděl na první pohled, že je kůň starý a také maličko chromý. S tím toho moc neudělám, pomyslel si a pan Hrbek se jen tak na něj díval a potom řekl: - "vám se ten kůň nelíbí?" A táta mu na to po pravdě odpověděl. - "Nelíbí."7

  "Podívejte se," začal pan Hrbek. - "Znal jsem vašeho pana otce, myslím, že budete jako on. Já vám dám koně kterého si vyberete  z těchto mladých koní, jsou to samí valaši. Dáte mi to co máte a zbytek zaplatíte do 1. prosince. Když ho nebudete moci zaplatit, nechám vás prodělat 500,- a koně si vezmu zpátky." Podali si na to ruce a táta si odváděl koně na dluh. 

  Proč jsem o tomhle prvním koni, kterého si můj táta pořídil psala? - Protože tehdy ještě platilo dané slovo  stvrzené podáním ruky. Bylo to však víc jak dnes všelijaké krkolomné a zavádějící smlouvy. 

7

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: První kůň jarča n. 14. 12. 2012 - 07:37
RE(2x): První kůň inenaso 15. 12. 2012 - 16:48
RE: První kůň newoldŽblbne.cz 14. 12. 2012 - 10:04
RE(2x): První kůň inenaso 15. 12. 2012 - 16:49
RE: První kůň adil 15. 12. 2012 - 15:11
RE(2x): První kůň inenaso 15. 12. 2012 - 16:51