V zajetí paní Zimy

2. prosinec 2012 | 21.21 |
› 

Dnešní neděle je o něco víc sváteční jak jiné neděle, jelikož je první nedělí Adventní. Každý ten předvánoční čas prožívá jinak a podle svých zvyklosti, my jsme se sešli, abychom navštívili Český Dub a prošli Hradčany, Trávníček, Libíč a vrátili se do Českého Dubu. 

1

Jakmile jsme všichni vystoupili z autobusu, Lidka nám povyprávěla o městě o jeho založení. Dnes je sice Český Dub stranou, nemá železnici (to dnes nemá hodně měst i když je dříve měli)silnice jen okrskové, ale v dřívějších dobách byl "Dub" významnou zastávkou na jedné z hlavních obchodních cest, zvanou Žitavská.  Českém Dubu je klášter řádu johanitů z poloviny 13. st. který představuje komplex kamenných románsko-gotických budov objevených v roce 1991. Podzemí kláštera sv. Zdislavy je prozkoumáváno a rekonstruováno. Tyto kláštery krom náboženské úlohy měli i úlohu polovojenskou a povinnosti se strat o poutníky. Poputníky jsme se stali jako každou neděli i my a tak opouštíme ono městečko směrem na Hradčany.    

6

Nikdo z nás myslím nepochyboval, že jsme v království paní Zimy. všude okolo nás bílo, jen  silnice černá.

8

Kolem ní se k nám skláněly větve stromů obtížené sněhem, který napadal mokrý a těžký a z pátku na sobotu namrzl!9

Sníh proto zůstal na stromech a celý kraj zkrásněl. 

10

Černá a bílá - ďábel a víla!

11

12

15

Nedá se donekonečna hledět na proměnu, kterou paní Zima v tyto dny udělala. Je to sice velice krásné, ale také dost studené. Na začátku týdne jsme ještě vyhrabovali listí ze zahrad, tedy alespoň já. 

19

Nádherná alej, prý hrušní, tvrdila Ludmila. Říkala jsem, jaká to musí být krása, když stromy kvetou, Marcelka mne doplnila: - "A když zrají."

22

23

Nemohu si odpusti chaloupky, to bych nebyla ani já.

26

Tady u chalupy staré, možná tak jako je ona lípa vedle, mne napadla taková všetečná otázka: - "Proč naši předkové sázeli lípy, kaštany, javory na své pozemky, když my tam sázíme túje, které sebou přinesly rez na hrušně?

27

Tohle budou asi hejkalové z okolních lesů, měli tady sněm a překvapil je mráz, tak na chvíli ztuhli.

28

Tady jsem si připomněla jednu krásnou neděli, když vonělo seno a kvetly šípkové růže a my jsme šli nahoru kopcem mezi domky na které dnes  ze silnice hledíme.

34

Když jsme se vrátili do Českého Dubu, byla už téměř tma. Náměstí mají vyzdobené a právě se připravovali k slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu.

36

Měli jsme chvilku do odjezdu autobusu a tak jsme se prošli osvětleným městečkem.  Cesta domů už byla ve tmě a na stráních i kolem silnice v domcích svítila světélka, bílá pláň polí a luk tomu dávala vánoční atmosferu, potkali jsme několik skupinek srnek a když se autobus šplhal zatáčkami nahoru na Ještěd, z obou stran silnice byly smrky odzhora až dolů obalené sněhem. - Byl to krásný výlet a poděkování patří Ludmile, která ho pro nás připravila. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: V zajetí paní Zimy adil 02. 12. 2012 - 22:20
RE(2x): V zajetí paní Zimy inenaso 04. 12. 2012 - 17:47
RE: V zajetí paní Zimy zdenka"ren" 03. 12. 2012 - 11:23
RE(2x): V zajetí paní Zimy inenaso 04. 12. 2012 - 17:47
RE: V zajetí paní Zimy newold®blbne.cz 03. 12. 2012 - 20:55
RE(2x): V zajetí paní Zimy inenaso 04. 12. 2012 - 17:48