28. září 1938

18. listopad 2012 | 06.21 |
› 

073-001Přišel svátek svatého Václava a s ním  obrovská katastrofa, - mobilizace! Z Radonic jsem šel já, Frantík Srbů a Josef Srba. Tehdy se ke mně zachovali velice pěkně. Janouš byl starostou a tak svolal schůzi, promluvil k sousedům, že tam jdu za všechny a že je povinností těch, kteří zůstali doma, aby zas pomohli mně! Tak se dohodli, že se budou střídavě starat o mého koně a že dodělají podzimní práce na mém hospodářství.

  Bylo mi z toho všeho nanic, doma malé dítě které jsem litoval nejvíce a tak jsem si obrázek Lidunky vzal sebou do toho nejistého času, kdy nikdo nevěděl co a jak bude. Zatím jsem musel splnit povinnost k národu. Dojel jsem ke své eskadaroně a byl jsem zas zařazen jako výkonný rotmistr. Po vystrojení a vyzbrojení jsme se ubytovali ve Lhůtě, to byla ves 3 km od Vysokého Mýta. Pro Lhůtské hospodáře to byla výhoda, půjčovali jsme jim naše koně na práci. Oni museli ty svoje odevzdaat vojenské správě. 

  Třetí den byl nástup a jeli jsme do Mýta, nakládat naši eskadronu. Než jsme odjeli, přišel za mnou tchán a dával mi ponaučení z války, kterou prodělal. - Říkal, "nikam nestrkejte zbytečně hlavu, jde jen o to přežít, vždyť se to musí skončit." - Ale jak?

  Po naložení jsme hned ojížděli a nikdo z nás ani z mužstva nevěděl kam. Jelo se přes Pardubice, Kolín, ráno se projíždělo Prahou, co ty lidi dělali! Křičeli na nás: -"Jen na ně!" Pak jsme jeli přes Beroun, Plzeň. Tam jsme se v noci vyložili a jeli už koňmo dál. Ve Vejprnicích jsme se ubytovali a celý týden jsme tam byli jako záloha. Hitelr řval denně do rádia, a my si uvědomili, že to nebude žádná legrace. Když jsme jeli přes Nýřany z kostelní věže nás odstřelovali. Tak jsme lhned zajeli na kryté místo, sesedli z koní a do kostela na věž.

  Nastala přestřelka, dva vojáíci byli zraněni a jeden kůň. Na věži byli čtyři výrostci ozbrojení pistolemi, klukům jsme se  na kůži dostali, ale nestříleli jsme je, jednoho po druhém vyplatili přes holou zadnici vojenskými opasky,  pak je pustili a pistole jim sebrali. Na každém baráku byl hákový kříž buďto namalovaný a nebo v omítce vyzděný z rudých cihel.

  Němci zabírali Sudety, naši couvali a velitel nám jednou v kanceláří řekl, že budeme zřejmě demobilizovat. To se však vojákům nesmělo říci i tak bylo těžké ty divochy udržet, když měl každý ostré náboje a byl připraven k boji. Během dvou dnů se to však dostalo mezi vojáky a jeden můj mi to řekl a dal se do pláče. V armádě bylo najedno zle. Slováci nám nadávali a dokazovali, že Češi je po celých dvacet let jen využívali a že s nimi dál ve státě nebudou. Vojáci ze Sudet byli propuštěni a museli okamžitě natoupit do Hitlerovy armády. Zůstalo nás málo. Prezident Beneš se vzdal úřadu, vláda se položila a byla to porážka bez boje. Nařídili nám ústup přes Plzeň, jelo se na koních, bylo nám hrozně! Báli jsme se i civilních lidí, ti věřili, že musíme němce zastavit a ze Sudet vyhnat, my jsme to nedokázali. Na co tedy armáda, jen na to, aby zrádci mezi vysokými důstojníky si dobře žili. V mužstvu byla armáda dobrá

  Po 28 dnech tohoto zbytečného manévru jsme byli zas ve Lhůtě. Výstroj se znova ukládala, koně odevzdávali svým majitelům. Trvalo to tři dny odevzdal jsem své svršky a výstroj s výzbrojí a byl jsem propuštěn. Za výkladní skříní byla ta naše okleštěná republila s nápisem: - "Malá, ale naše." Bylo to k pláči, taková ironie!

  Přišel jsem domů 30. října, doma bylo dík Janoušovi zaseto, jen hnůj a podzimní orbu bylo potřeba udělat. Všem jsem osobně poděkoval a chtěl jim tu práci zaplatit, ani jeden si ode mne nic nevzal! 

Dnes je  také jeden ze dnů,  který poznamenal naší zemi, den po kterém jsme si mysleli, že všechno bude úplně jiné, než je, proto jsem nechala svého tátu vpyrávět o dni, po kterém nastalo tolik utrpení, bídy a slz!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 28. září 1938 sovicka 17. 11. 2012 - 20:02
RE: 28. září 1938 inenaso 18. 11. 2012 - 06:24
RE(2x): 28. září 1938 adil 18. 11. 2012 - 14:19
RE(3x): 28. září 1938 inenaso 18. 11. 2012 - 19:24
RE: 28. září 1938 newold®blbne.cz 18. 11. 2012 - 09:50
RE: 28. září 1938 tales 20. 11. 2012 - 09:21