Milíř

4. září 2012 | 07.20 |
› 

Při nedělní vycházce jsme se stali diváky  zapálení milíře. Byla to náhoda, naše vycházky se plánují na celý rok dopředu a nápady na ně se sbírají už v září, aby je naši obětavci seřadily, vyhledaly k nim odjezdy a prostě všechno co je potřeba a tak se nám v neděli stalo, že jsme byli svědci "V Dole" části akce stavění a zapálení milíře.  Nepředvádělo se tu pouze stavění a podpal, ale i výroba potaše, (co tady vůbvec netuším co to je) pečení masa v zemní peci, lesní řemesla a štípání šindelů.

82

Naše pouť začínala v České Kamenici, museli jsme přejít Filipov, Srbskou Kamenici, kopce, louky, okolo skal, abychom se dostali na plácek u řeky, kde se zapalování milíře dělo.

83

Někdo se tam dopravil kolem, někdo pěšmo, většina určitě auty, které jsou kdesi nablízku na parkovištích, my po svých!

84

Most je nádherný, za ním se tyčí mohutná skaliska a voda tu protéká klidně, aby ochotně zobrazila vše, co se na břehu dělo. Na mostě je zajímavé to, že byl prvním železobetonovým mostem v Rakousko - Uhersku.

85

Počátky pálení dřevěného uhlí se u nás datují do doby 500 let př.n.l. kdy k nám přicházeli Kéltové.

86

Milířový plac musí být kulatý, rovný, zbavení kamení, musí  být propustný, aby se voda stékající ze dřeva vsakovala. Milíř se stavěl až ze 40m kr. (netuším, jak bych mohla udělat tu 3 nad tím "m")

87

Postupy pálení dřevěného uhlí se v průběhu vývoje lidské společnosti měnily. Z počátku se pálilo v ohništích a jámách až toto pálení nahradily dokonalé milíře.

88

Stavěly se většinou na rovném prostranství a u vody

93

Milíř se staví od spodní části, uprostřed s kůlem, kterému se říká "král" ten je utěsněn drobnými dřívky, jehličím a slámou, a zapaluje se buď zhora, nebo zdola, kam se při stavění vkládá  vodorovně kůl, který se potom vytahne a zapalují se rozhžavenou tyčí uvnitř drobné hořlavé klacíky.

94

Tady nám zapalovali milíř vrchem. Na lopatě nahoru podali onomu muži lopatu plnou rozhžavených uhlíků a on je nasypával do díry na "krále"

95

V okamžení to začalo čudit. Dřevo v milíři je zakryto drny, zemí, slámou, jehličím, aby se do něho nedostal vzduch, je to jednoduché zařízení k výrobě uhlí tzv. karbonizací, kdy dřevo při nepatrném přístupu kyslíku uhelnatí. Milíř budou rozebírat 8. 9. 2012, takže kdo má čas a chuť může být u toho.

99

Když namísto kouře nad milířem zaplápolal oheň, řekla jsem, že je  jak olympijský Poslední milíř tu hořel při natáčení pohádky Pyšná princezna a po těch letech oživil staré lesní řemeslo zkušený řemeslník Jiří Kadera.

107

Dál jsme kolem Královského smrku pokračovali k Dolskému mlýnu. a to je sem! http://sochova.blog.denik.cz/c/285949/Dolsky-mlyn.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Milíř adil 04. 09. 2012 - 08:43
RE: Milíř inenaso 04. 09. 2012 - 12:38
RE: Milíř zdenka"ren" 04. 09. 2012 - 16:02
RE: Milíř newold®blbne.cz 07. 09. 2012 - 07:40