Trosky

27. srpen 2012 | 07.28 |
› 

Snad není člověka v naší zemi, který by když už nenavštívil, tak neslyšel o Troskách. je to velice zvláštní hrad na dvou věžích sopečného původu, který založil Čeněk z Vartenberka koncem 14 století. Zvláštní útvar v krajině si vysloužil různé pověsti, mimo jiné i tu o dvou sourozencích, kteří šli do studánky pro vodu a když se dlouho nevraceli, proklela je zlá macecha a oni zkameněli.

Hrad střídal různé majitele, po smrti Čeňka připadl hrad králi Václavu IV a ten jak už to v naších zemí bývá jej věnoval? Prodal? dalšímu a tak to šlo dál. V husitských válkách si vysloužil i nedobytnost, když husité dobili nižší z věží a potom odtáhli. Také o čertech se tu mluví o díře do pekel, o tom, že obě věže jsou rohy, které trčí čertu nad zem, jelikož on sám je v podzemí. O velkém pokladu, který je na Panně pod velice těžkým kamenem, který se nikomu ještě nepodařilo odvalit. 

2

O slávu Trosek se zasloužil pán z Bergova, který z hradu udělal proslulé sídlo, kam se sjižděla "smetánka" tehdejší doby. Ovšem nastal čas, kdy musel za povinnostmi a tak svěřil Trosky své matce a dceři a poručil, aby vládly spravedlivě a rozvážně. Z prvu se tak dělo.

3

Na hrad se i v té době sjížděli páni, pořádaly se tu veselé a bujné radovánkiy (my jdeme také zvesela nahoru k hradu) 

5

Tady padla věta jako snad pokaždé: - "Proč se všechny hrady stavěly na kopcích?"

11

Pod hradem. -  Pověst dál vypráví, že si jednoho dne Karolína, mladší z žen při pohledu do zrcadla řekla: - "Jsem krásná, mladá, proč bych měla vládnout s babičkou, když si mne určitě vezme nějaký urozený a krásný velmož a budeme vládnot spolu."

12

Jenže babička si také uvědomila, že je vnučka mladá a krásná, že se bude chtít vdát a bude chtít vládnout se svým mužem hradu a celému panství.

13

Začaly rozepře o to, která z žen bude na hradě a v podhradí vládnout.  Starší tvrdila: - "Budu vládnout já, protože jsem starší a zkušenější, navíc pán z Bergova je můj syn!"

14

Ne! - Budu vládnout já, protože pán z Bergova je můj otec! Tvrdila Karolína a obsadila onu část hradu s vyšší a štíhlejší věží, babička se zabydlela v té druhé. Obě ženy přestaly ze svých věží vycházet a začaly se hašteřit. 

16

Z jedné věže do druhé létala hanlivá slova a panstvo přestalo na hrad jezdit, obě ženy se uzavřely ve svých věžích a jediné co je zajímalo, co nejvíce urazit tu druhou, a přesvědčit ji o tom, že jen ona má právo na vládnutí.

17

Jak už to bývá, pomalu odešlo služebnictvo, lidé přestali k hradu chodit a ti kteří se vydali na borůvky a houby do lesa tvrdili, že až tam je slyšet hašteřené obou žen. Jednoho krásného dne obě zmizely a nikdo nevěděl kam. Té vyšší věži se říká Panna a té nižší Baba, to však ví každé malé dítě, ale možná. neví, že i dnes při větru je slyšet jak se ty dvě na hradě přou, ale hanlivá slova tu kvílí už jen Meluzína. 

19

 Od hradu jsme se vydali na prohlídku panenek dolů do vsi.

20

Dům panenek je vskutku pěkný, Nejprve jsme chtěli na prohlídku jít všichni, potom nás pár od prohlídky odradila cena vstupenky. Pro někoho nepatný peníz, pro někoho už ne a tak jsme seděli venku na kamenné zíďce, Lidka se procházela po cestě, ovšem byla poučená, že jde po "soukoromém pozemku!" Trochu jsme zblbli z těch našich soukromých pozemků,..

21

Tak jen nakouknutí do jakési předsíně, kde si všichni museli vzít návleky jako u lékaře. Zaplatit vstupenky, kde i pro tříleté dítě chtěla paní pouhých 50 kč. 

22

Přitom výstava prý velice pěkná, panenky představují  i některá miminka našich celebrit a jsou jako živá.

23

Asi to stálo za to, ale moje jediná stokoruna v peněžence byla vydána za oběd. Ach jo, panenko, tak do dnes u nás teď je, buďto něco uvidíš a budeš mít hlad a nebo neuvidíš nic, ale najíš se.

26

Krajina kolem Trosek je nádherná a my jsme si to po panenkách namířili dolů k rybníkům.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Trosky newold®blbne.cz 27. 08. 2012 - 07:25
RE: Trosky adil 27. 08. 2012 - 08:12
RE: Trosky ema70 28. 08. 2012 - 20:33