Pod širákem

21. srpen 2012 | 20.58 |
› 

  Slávka v pondělí řekla: - "Lenka s dětma spala venku na zahradě, ráno jsem šla krmit králíky a Zdenda mi přiběhl pomáhat a malá na mne křičela:"Ba - bi -ťooo." No jo, vzpomněla jsem si: -  když byli kluci Janíček s Tomáškem malí, tak jsem s nimi spávala také venku na dvorku, vždycky jsme si dali pod sebe seno, na to seno igelit, potom spacáky a na spacáky zas igelit proti ranní rose. To vám byla taková krása, a co teprve když jsem se v noci probudila a přímo nade mnou souhvězdí Labutě, mířící si to na západ.  Mohla jsem spát s holkama u Jizery, ale to mi pokazil Danek, neměla jsem kdo by mi ho pohlídal. A tak jsem  včera navečer uklízela na seník otavu, vozívám seno na plachtě krásně to po trávě klouže a nenaběhám se tolik. Když jsem uklidila většinu a dojela si pro zbytek, napadlo mne, že zůstanu venku a budu taky spát pod širákem. Moje nápady někdy opravdu stojí za to!

  Tak jsem si pěkně ustala na voňavé otavičce, na plachtu dala další plachtu, na to deku, sebe, na sebe deku, na co spacák, když je takové dusno, no ne? Danka sebou, protože přece jen je lepší mít společnost. Danek sice chvilku seděl u mé podivné postele a divil se, co to zas vyvádím a potom se tiše vytratil a šel škrábat na domovní dveře, aby ho pustily dál. Tak jsem ho tedy pusila domů sama a znova zalehla. Dva polštářky z gauče pod hlavu a se zavřenýma očima očekávám spánek. - Ne, to vůbec není pravda, věděla jsem, že neusnu, ale chtěla jsem si ten večer, až vyjdou hvězdy užít. První co mne navštívilo, byli netopýři, tiše poletovali pod kaštanem, nemám z nich hrůzu i když vím jak jsou oškliví. Vnímám ticho, ono to vlastně ticho ani nebylo, byl to klid zahrady, která se chystala ke spánku, v mé havě se probudil "vesmír" to je takové to šumění v různé frekvenci, které se občas přepne, znám to z Pepovy vysílačky, když přepínal stanice. Naslouchám tedy "vesmíru" se zavřenýma očima a v koruně kaštanu se ozvala ptačí křídla, jako když hrdlička a nebo hřivnáč ve spánku padal z větve a křídla okamžitě věděla co mají dělat. Otvírám oči, listí kaštanu už je černé, nebe tmavě šedé a je slyšet vlak ze strany na Českou Lípu. Někde vysoko letí letadlo a ještě do onoho  ticha a klidu večera zaštěkal pes ze vsi, zaječelo dítě, to nebyl pláč ani smích, to byl vážně zlostný jekot. Potom mne vítr pohladil po tváři, bylo to velice příjemné a MIňunka si přišla lehnout k ohništi, jako kdyby věděla, že potřebuji společnost. Zavřela jsem znava oči a naslouchám večeru, najednou mám dojem, že se mi přes víčka mihlo světlo. "Jako by se zablýsklo," říkám si a to už se dívám do šera, které zhoustlo. Asi se mi to jen zdálo, pomyslím a v tom se na horizontu dole u země otvřela zem bílým jasným světlem. Bylo to působivé, a tak se dívám jak se blýská častěji a čestěji, ale bez hřmění.

- Napadla mne slova písně.  - "Blýská se na časy, a mně se stýská, Pepo sakra, mně se tolik stýská, copak to TAM necítíš?"

  Ne, necítil asi nic, ale obloha se začínala otvírat víc a víc, bílé světlo blesků se šířilo, už nebylo jen dole při zemi, ale stoupalo stále výš a výš, obloha se začínala otvírat už i nad Ještědem, jenže stále ještě nehřmělo. - "Hele jdi domů," přikazuji si, ale ještě se nezvedám, to až když vítr zesílil a stromy mne začaly pobízet, - "dělej! dělej" vzala jsem obě deky, polštářky, abych se na tu podivnou krásu dívala doma z okna.: - "Třeba bude pršet," napadlo mne a tak jsem šla ještě zatáhnout plachtu se zbytkem otavy pod střechu, to už na mne dopadaly první veliké kapky. Bylo k půlnoci, když  začalo hřmít! - Spaní pod širákem se odkládá na neurčito.      

11  

To není západ slunce ze včerejška, ale z 18. 8. 2012 bylo 20:29 hod. Včera slunce zapadlo někam do bláta, a vůbec se nad tím západ nezačervenal.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pod širákem adil 21. 08. 2012 - 22:11
RE(2x): Pod širákem inenaso 22. 08. 2012 - 06:12
RE: Pod širákem adil 21. 08. 2012 - 22:14
RE(2x): Pod širákem inenaso 22. 08. 2012 - 06:13
RE: Pod širákem imperatrice 22. 08. 2012 - 00:46
RE(2x): Pod širákem inenaso 22. 08. 2012 - 06:13
RE: Pod širákem jarmila 22. 08. 2012 - 15:02