Vojenský prostor

26. červen 2012 | 08.47 |
› 

4V neděli jsme měli vycházku z Mimoně do Mimoně. Vystoupili jsme na nádraží a loukou se vydali k lesu, který byl dříve pro všechny občany "tabů" protože to byl vojenský prostor. Mimoň byla plná vojska, kdysi na náměstí stával zámek, kde byla posádka, my děti, když jsme čekaly na autobus, aby nás rozvezl po okolních vesnicích jsme okukovaly stráž, která stála u zámeckých vrat a byla jako kamenná. Dnes už zámek nestojí, zůstal pouze park. Na sídlišti Letná žily rodiny letců, taková elita mezi vojáky, však také touha nejedné dívčiny byla, vzít si důstojníka a žíti vedle té modrošedé uniformy v bytovce. Jenže přišel rok 1968 a vojenský prostor kolem Ralska, Stráže, Mimoně, Hradčan se zaplnil ruskými vojáky. 

  Jsme národ přizpůsobivý a tak první nenávist k okupantům se měnila v jakési obchodní partnerství, prostě se s rusáky začalo kšeftovat. Vozili levně zlato, vysavače, které skutečně vysávaly a ne jen tak šolichaly koberce, mikrovlnky do té doby něco zcela neznámého, různé vrtačky, hoblovky a já nevím co ještě. Obchod byl mezi národy velice čilý.

  Bylo léto, lesy v prostoru byly plničké černých borůvek a naše uklizečka Žofka tam chodila den co den a v práci se chlubila kolik litrů zas včera donesla a mně to bylo líto, přála jsem si udělat doma rodině borůvkový koláč a tak Jaruška jednou řekla, že za mne vezme na dopoledne mé povinnosti a já mohu s Žofkou do toho lesa a natrhat si ten litr, který potřebuji. U nás v Žandově borůvky prostě nikde nerostly. Tak jsme vyjeli, Žofky zeťák nás dovezl na silnici, která vedla prostorem, ale nesmělo se tam zastavovat, jenže místní už dávno věděli, že v prostoru je "Arma" kde mají to, co v našich obchodech není a jezdilo se tam velice levně nakupovat: - salámy, káva, čaje, maso, prostě všechno jim bylo ochotně prodáno. Tak nás Pepa vyložil na silnici a namířil si to k závoře, která vedla k té armě a my zapadly do lesa. Borůvek bylo až oči přecházely. To budu mít ten litr natrhaný jedna-dvě a co budu dělat do jedenácti? Pomyslela jsem  a zalitovala, že nemám větší nádobu. Jenže po chvíli také cosi začalo. Okolo nás to hvízdlo a ozvala se děsná rána. Celičká jsem se  přikrčila a se strachem se ptám,: - "Co to bylo?" - "To nic, toho si nevšímej, mají tady kousek střelnici a asi mají střelby," řekla Źofka a vůbec se nevyrušovala, trhala dál.

24

  "Hele, voják," šeptám a už nás vidím, jak jdeme před samopalem a on nás jako narušitele vede na velitelství.

  "Nevšímej si ho, on si nás taky nesmí všímat. Jo kdyby tady šel náš hajný, to by teprve byl maler," řekla Źofka a klidně trhala dál

  "Hele, krávy," upozorňuji zas, protože na trhání borůvek už jsem neměla chuť a dívala se ustrašeně kolem, co se kde zas objeví.

Střelba pokračovala, dunělo to koelm, hvízdalo to a Žofkou žádný z těch zvuků vůbec nevyrušil ani to moje šeptání, že jde stádo krav, za kterým šli prostí vojáčci v usmolených uniformách. Dovídám se, že tu mají nejen krávy, že tu chovají prasata, drůbež a vůbec všechno co potřebují.

  Z trhání borůvek nebylo skutečně už nic a když se blížila jedenáctá, stály jsme kryti smrčky u silncie a když Pepa přijel, přibrzdil, vylezly jsme z lesa nasedly a moji prázdnou bandasku mi Žofka nalnila svými borůvkami, prý odměna za ten strach, který jsem prožila. Už nikdy jsem neměla chuť jít s ní do prostoru na borůvky a myslím si, že si mne dlouho dobírali v práci a nabízeli se, že za mne vezmou mé pracovní povinnosti, abych si mohla zaskočit do lesa pro trochu toho "vzrůša,".

To byla jedna ze vzpomínek, z doby, kdy jsme žili pospolu s vojsky, která nás přišla chránit před, - ale to jsme nevěděli nikdo, nikdy před čím. Kolony jezdily z Mimoně do Děčína a zpět, to abychom nezapomněli, že tu jsou! V neděli jsme procházeli prostorem a bylo tu ticho, ptáci zpívali a jen ruiny různých staveb, zákopy zarostlé travou, polorozbořené zemjlanky jsme potkávali. 24

24

A také iniciativu našich podnikatelů, vytěžené dřevo.

Celá Mimoň je na mém druhém blogu -http://sochova.blog.denik.cz/c/276779/Z-Mimone-do-Mimone.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vojenský prostor adil 27. 06. 2012 - 09:04
RE: Vojenský prostor jája 01. 07. 2012 - 23:26
RE: Vojenský prostor davidhavel 03. 07. 2012 - 18:42