Bertík

6. únor 2012 | 21.08 |

V neděli jsme byli na vycházce ve Skalici, sešlo se nás sice jen sedm, jako statečných, ale užili jsme si to a bylo to víc než krásné. Sice jsem dnes ještě pořádně nerozmrzla, topím nahoře i dole, ale chalupa je nevlídná, prostě studená, zlá. Dnes povyprávím, nebo ještě lépe převyprávím o Bertíkovi. Je to příběh, který je od pana Jaroslava Tatarkoviče.

11Bertíka jsme si nemohli nevšimnout, když jsme šli okolo oplocení, ostatní zvířata byla k nám lhostejná, ale on když nás spatřil pomalu šel rozvážně k  plotu a prostrčil mezi otvory hlavu, mně připadalo, že má smutné oči a že je to ještě víc dítě jak dospělák, proto jsem ho pohladila a přišlo mi, že se mu to líbilo. Komu se v životě stane, aby mohl pohladit jelena, který je  v našich lesích králem! Pan Tatarkovič  nám ochotně vyprávěl o své oboře, a nemohl vynechat tenhle příběh. Dověděli jsme se, že  pochází z Hory sv. Šebestiána, kde ho lidé našli v lese jako malého kolouška a vzali si ho domů, co byla veliká chyba. Jelen tímhle ztratil svou plachost a dovídáme se, že v dospělosti je schopen i zabít ne si s námi jen hrát, to byla slova řečená s velikou vážností a mně tak nějak nešlo tohle k tomu krásnému zvířeti, které jsme potom hladili  všichni a který se nám přes tu ohradu sám nabízel. Připadalo mi, že se mu stýská, že je smutný jako můj Danek, když odcházím z domu.12

  No nic, dověděli jsme se, od pana lesního, že jeleni rozeznají ženu a muže. Na ženy jsou hodnější, ale někdy také ne, ale pro chlapa jsou nebezpeční. Přiznání: - "Tenhle se nám  tu dal do boje i s traktorem," nebylo zrovna úsměvné. "Ono nejde jen o to, že poničí traktor, ale že  i sám sobě ublíží. Je řešení samozřejmě, ulovit ho, ale my jsme to nechtěli takhle řešit, je pro nás výborným biologickým materiálem a tak jsme si na něho koupili paralizér. On byl zvyklý chodit vrátky, když jezdím s kolečkem ve kterém mám pochoutky ze zeleniny z Nového Boru, přišel ke kolečku, že si dá  baštu, a já jsem mu tam najednou  začal vadit. Sklonil hlavu a já vidím jak se mu oči zalily krví a tou hlavou proti mně, to už člověk pozná, že chce zaútočit, tak jsem mu paralizátor přiložil ke kýtě. To vám byla rána, přeskočil kolečko, a pryč, ještě se dobrou půlhodinu třásl.

P2050056  Pochází z Kryštofových Hamrů, kde s těmi lidmi spal i v posteli, když už se do postele nevešel, tak mu udělali pokojíček který měl společně s německým vlčákem. "Já tam přišel a on tam měl vázu s chvojím, vybíleno a ta paní se ptala: - "A to bude v zimě venku?" Já na to: - "A co jste si  myslela?"

 " Tady v horách je velice moc sněhu a tak jsme ho vždycky jen tak na chvilku pustili ven, on obešel kolečko a už chtěl domů," Přiznala mi paní.

 P2050060

  "U nás to bude mít jináč," ubezpečil jsem ji. A tak jsme milého jelena dostali po velice dlouhé a namáhavé době do přepravní bedny, ono se mu tam moc nechtělo a také to byl pořádný rachot, proto jsme ho honem naložili do dodávky, kdyby náhodou tu bednu rozbil a když jsme měli odjíždět, vidím jak celá dvanáctičlenná rodina zesmutněla a děti začaly brečet. Jen jsme přijeli sem k nám, už mi zvonil telefon a paní se ptá: - "Pane Tatarkovič, jak je jelenovi, jak to přežil?" A tak povídám: - "Já myslel, že se ptáte jak jsem to přežil já."

  A ona: - "Můžeme se za ním zítra přijet podívat?"

  "Vždyť jste ho viděli včera, přijeďte tak za 14 dnů." Přijeli, přijelo asi šest aut, plný kufr nacpaný sušenkama a kozího mléka. Oni jezdili každý den až někam za Chomutov pro kozí mléko. Kozí mléko je nejvíce podobné právě laním, srnčím, nebo mléku danělek. On je ten jelen abnormálně velký. Jenže po těch čtrnácti dnech u nás už to mléko nechtěl, sušenky to jo, to by mu moc chutnalo, ale je to bíložravec, tak žádné piškotky ani chleba. Zvykl si.

Kde jsme temhle příběh slyšeli? - Ve Skalici u České Lípy je obora o kterou se stará právě pan lesní Tatarkovič, který nám ochotně o své práci vyprávěl i když byla zima jako někde na Sibiři. Celá nedělní procházka http://sochova.blog.denik.cz/c/245031/Sedm-statecnych.html

P2050070

Jeho svěřenci.

P2050072

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bertík adil 06. 02. 2012 - 21:34
RE(2x): Bertík inenaso 07. 02. 2012 - 20:11
RE: Bertík zdenka"ren" 06. 02. 2012 - 22:08
RE(2x): Bertík inenaso 07. 02. 2012 - 20:12
RE: Bertík newold®blbne.cz 07. 02. 2012 - 07:39
RE(2x): Bertík inenaso 07. 02. 2012 - 20:13
RE: Bertík jarmila 09. 02. 2012 - 14:44