Je to jen v lidech

8. leden 2012 | 19.20 |
› 

P6050013Nejprve se omlouvám Jiřce, které jsem vzala onu větu. Zapletla jsem se do diskuze na jistém blogu a když jsem před Pepínem ventilovala svůj vztek, řekl mi: - "Vždyť tys, také využila "erár."  V momentě tohoto nařčení jsem byla jak zatlučený hřebík do prkna a jen na synáčka nevěřícně zírala a on mi připomenul a já se s tím zneužitím "eráru" teď svěřím všem, kteří sem zabloudí.

 Byla jsem ještě malá holka, byly prázdniny a polovina už za námi a od nás odcházel Robert s Tomáškem, aby ten druhý měsíc žili na zámku, který byl zřízený pražským ČKD jako rekreační středislo. Robert byl o dva roky starší jak já a Tomáš zas mladší. Kluci mi docela obstojně pomáhali při práci v hospodářství, kterou jsem měla přidělenou a já zas Robertovi pomáhala se sběrem léčivých bylin, které měl mít po prázdninách do školy. Tak jsme na naší půdě sušili co se dalo. Jeho maminka mi při loučení dala takový hedvábný šátečk byl zelený s černými lístky, prý za to jak jsem Bobovi pomáhala. Urazilo mě to a tak jsem si z něho udělala hračku. Padáček a vyhazovala ho ze seníku. Padáček měl těžkého "parašutistu" a tak mi zaletěl do zahrady, spíše spadl a jak jsem za ním utíkala a v hlavě měla, že si musím vyměnit tu velkou železnou matku za menší, přeskočila jsem pluh, který tam byl připravený k podmítání a stalo se! Jeho čerstvě vykovaná radlice mi rozsekla koleno až na kost a ten frmol začal. Nejdříve maminka běžela za paní od červeného kříže, potom za správcem mlékárny, (ten měl jediný auto ve vsi) aby mne  odvézl k doktorovi do Mimoně, tam s tím lékař také nechtěl nic mít, jen řekl: - "Ježíš, to je vošklivý, jaks k tomu přišla?:" A to mne už pan Vašek vezl do Lípy do nemocnice, kde jsem skončila na operačním stole. Zašili mi koleno, zasádrovali nohu úplně celičkou jen takový ten obdélníček, aby se mohli podívat na onu ránu, nechali. Dostala jsem postel a ležela na ní deset dnů.P6050092

  Když ke mně přišla sestřička po ošetření oné rány a začla vypisovat nějaká lejstra, odpovídala jsem podle pravdy, od svého jména, příjmení, roku narození a když přišlo na povolání otce, po pravdě říkám: - "Můj tatínek pracuje od jara do podzimu na polích, ty jsou naše a v zimě zas pracuje v lese, stahuje dříví a vozí ho na pilu, aby vydělal na pokuty, které mu pořád dávají protože nechce vstoupt do JZD."

  Sestřička mne pohladila a řekla: - "Tak víš co, já napíšu do povolání, že je tatínek lesní dělník,  abyste nemuseli nic platit."

  Byla jsem dítě, ale věděla jakou zátěží bylo pro naše, když byla v nemocnci Lidka s Mílou se zápalem plic a spálou,  tatínek musel prodat dvě jalovice a prase, maminka musela prodat své hejno husí, aby zaplatili nemocnci účet. - Holkám nevypisovala papíry tak hodná sestřička, jako mně. - Na pravé noze mi zůstala 11cm dlouhá jizva! - Tenkrát to prošlo, a já už jako dítě podvedla stát, dneska už by se tohle  v žádném případě stát nemohlo!

P6050070

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Je to jen v lidech apok@lypsÍk 08. 01. 2012 - 20:10
RE: Je to jen v lidech am 09. 01. 2012 - 09:40
RE: Je to jen v lidech jiřina 09. 01. 2012 - 10:58