Věštba

25. prosinec 2011 | 18.21 |
› 

Tyto dny jsou pro vzpomínky přímo stvořené. Měla jsem v životě obrovské štěstí, že jsem potkala rodinu, která se mi stala velice blízkou, která se mne ujala v době, kdy jsem byla jak opuštěný pejsek u cesty, do kterého ještě jeho pán pořádně kopl a tak se nikdo nemůže divit, že vzpomínám na rodinu svého muže víc jak na rodinu ve které jsem vyrostla. Dnes tedy přidám ještě jednu vzpomínku.

PC230021"Jen jednou a naposledy jsem byla u kratářky," řekla mi jednou maminka. "Vyložila mi karty a věštila. Prý si vezmu cizince a bude moc bohatý, ale z toho bohatství však nebudu mít vůbec nic ani já, ani on."

  Bylo to tak. Maminka chodila s tatínkem a tatínek byl Polák. - "Tehdy jsem si říkala, copak Polák je nějaký cizenec, to jako by někdo řekl, že Slovák je cizinec, ale přišla válka a německo do ní vstopupilo s Polskem a  už bylo všechno jinak." Vysvětlovala. Jenda (tatínek byl sice křtěný Ignác, ale pro všechny to byl Jan.) Takže Jenda se musel každý týden hlásit na četnické stanici a když  se vzali, tak   si maminka pořídila licenci a se svým Jendou jezdili po vsích a vykupovali kůže, hadry, peří. Licenci na živnost nemohl mít on, jelikož byl cizinec! Tak touhle situací se první věštba vážně vyplnila. a ta druhá část s tím bohatstvím? Když byl tatínkovi rok, tak rodina  utíkala z Polska před frontou a zastavili se až v Čechách. Byli vskutku bohatí, dokonce se povídalo cosi o velikém panství, které v Grébowě měli .PC240030

  Všechno kolem rodiny tatínka bylo podivně tajemné, nikdo nevěděl nic, jen to, že děti byly čtyři, dva chlapci a dvě děvčata a ta děvčata ono bohatsvtí měla ve své správě. Tatínek byl nejmladší, měl  bratra Michala, sestru Marii a o té druhé se vůbec nemluvilo, co se stalo s rodiči, se nikdy tatínek nezmínil, nikdy o svém dětství nemluvil, jako by ani rodiče žádné neměl.

  Když se Jan rozhodl, že se ožení s Filipou (maminkou) tak se vyjádřila sestra Marie, že Jan dostane svůj dědický podíl až když ta "služka" ukáže jak umí hospodařit. "Co jsem mohla ukazovat, když jsme žili z ruky do pusy," zlobila se maminka, ale oba se moc snažili. Jednou ji oslovil četník s tím: - "Proč ty Filčo nejdeš pod deputát, takhle se handrkuješ po světě. Dítě máš u cizích lidí, ani si ho neužiješ." To už měli malou Filušku, která žila v jedné rodině v horách. Tak si maminka nechala vysvětlit co to jsou ti "deputáníci," a jaká jsou jejich práva a povinnosti a zalíbilo se jí to.

  Stali se tedy s tatínkem zemědělskými dělníky. Tatínek u koní, koňům rozuměl a uměl to s nimi a maminka dělala všechno co bylo třeba. Jenže tatínek byl horká hlava, dost často se s hospodářem nepohodl a tak se neustále stěhovali. Navíc tatínek se rád podíval za fešnou ženskou a tak když se nepohodl s hospodářem, tak se zase zlobila maminka, že na tu, či onu děvečku nějak moc důvěrně kouká a stěhovali se znova.

PC230023  Jenda svou část na dědictví nikdy nedostal a ani ji nevymáhal. Oba byli pracovití a když se naskytla možnost osidlování pohraničí, využili ji a od toho roku 1945 žili ve Vlčím Dole. Tak se vlastně kartářka vůbec nespletla a v kartách vyčetla osud přesně tak, jak se měl naplnit.

PC240028

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Věštba tales 25. 12. 2011 - 18:40
RE(2x): Věštba inenaso 25. 12. 2011 - 19:19
RE: Věštba amelie00 25. 12. 2011 - 18:52
RE(2x): Věštba inenaso 25. 12. 2011 - 19:20
RE: Věštba jarmila 26. 12. 2011 - 00:02
RE(2x): Věštba inenaso 26. 12. 2011 - 05:49
RE: Věštba adil 27. 12. 2011 - 09:09