Cesty

4. duben 2013 | 20.31 |

  Sedím doma, čtu a mezi tím i vzpomínám, napadly mne cesty, možná bych také mohla přidat, že s cestami je to jako se životem, rozhodujeme se kterou se dát, někdy si vybereme dobře, jindy špatně a potom se trápíme a litujeme. Jednou mi Andrejka řekla." Vždycky se rozhoduju když mám víc jak dvě možnosti co si mám vybrat, nechápu proč si vždycky vyberu špatně."

  Zima se stále ještě nemá k odchodu a já musím být většinu času doma v té naší světnici, kde je jen pes, kočka a tak snadno zabrousím kamsi do vzpomínek na ty, které jsem na svých cestách potkávala.

1

Ráda vzpomínám na bezva partu mezi kterou jsem pracovala téměř dvacet let. Hodně jsme spolu prožili a myslím, že nebylo moc tajemství, kterém bychom o sobě nevěděli. Proto tuhle cestu dávám Jirkovi. Byl to učeň a k nám chodil na praxi. Víc jak na učení myslel na děvčata a neustále "poletoval" kolem ekonomické školy v době, kdy děvčata vycházela z těžkých hnědých dveří. Vysloužil si od nich přezdívku:- "Dědeček Hříbeček," protože byl stejný jak v pohádce Mrazík. Měl toho v sobě tolik, že se vždycky chodíval vypovídat a mně  se moc líbily  jeho oči, přímo svítily, když vyprávěl o tom co řekla Alena, co řekla na to Jaruna, jak se směje Květa a jaké krásné vlasy má Lenka. Měla jsem ráda  mladé lidi a myslím, že jsem si s nimi velice dobře rozuměla, dnes je to už jiné. 

6

Touhle cestou přiblížím Milana. Milan byl také učeň, byl  svérázný, malinko si šlapal na jazyk a byl velice štědrý. Když si koupil limonádu a otevřel ji, první napití nabízel vždycky mně se slovy: - "Paní, nechcete si smočit sosák?" Ten moc na holky nebyl, ale zas o to víc trempoval a probouzel ve mně lítost, že já nemohu, že se musím starat o rodinu.  Většina z nás chodila na obědy, Milan nechodil a tak jednou, když bylo na jídleníčku kuře, co já nejím, jsem si ho odchytla, když si to mířil pro svačinu a nabídla jsem mu svůj oběd s tím, že svačinu koupí pro změnu pro mne. - "Milane, kup mi jedno vejce a housku," myslela jsem "ruské vejce" tak se všeobecně říkalo těm obloženým. Když se vrátil podával mi sáček s tím, že: - "jedno vejce mi prodat nechtěli, tak jsem jich vzal pět." Kopupil mi vajíčka!

3

Tudy by mohla chodit Mařena. Takový zvláštní příběh se k ní vázal. Když se rozváděla, u soudu řekla, že dvě děti jsou sice manžela, ale to třetí má,- a jmenovala jednoho našeho technika. Ten vyděšený, že má kdesi na vsi dítě, si to jel ověřit a potom se dohadovali na dílně, čí to vlastně dítě je, jelikož tam jezdili dva a oba neměli zrovna čisté svědomí.

Nakonec se mezi sebou dohodli. "Když to bude nosit brejle, bude to tvoje, když ne, tak je to moje!" Dítě vyrostlo z peřinky a skutečně po čase nosilo brýle. Tak jsme už všichni věděli.

4

Dost se  na pracovišti oslavovalo. Každý svátek, každé narozeniny! Při jedné takové příleržitosti Míra maličko přebral a svěřil se mi s tajemstvím, které ho právě v tu chvíli dost tížilo. - "Já nemám jen dva kluky, já mám i holku, ale je v rodině a už půjde do školy." Druhý den přišel za mnou s prosíkem. "Prosím tě, neříkej to ženě."  - "Pít se nemá," řekla jsem a ujistila ho, že nemusí mít strach.

5

Chodila ke mně Maruška, chodívala k nám ještě když studovala ekonomku a milovala Romana. Když se ve výkladních skříních začala objevovat tabla maturantů, ona měla u své fotky mašličku, vdala se a čekala dítě. Snad byla šťastná, jak čas šel, narodila se jí dcerka, za dva roky další, za tři roky další, poté o dvě děti přišla a nakonec tu byla i čtvrtá dceruška. Čas šel a děti rostly, Marušce se  štěstí kamsi vytrácelo, vždyť ten její byl "jen" chlap, kterému se přejedlo to, že doma je unavená žena, která se neustále točí kolem plenek, sunaru, prádla, dětí. Nebyl tam klid, nebyla tam pohoda, Maruška pro něho už prostě nebyla přitažlivá, tak odešel za milenkou. 

Ono je vážně pro každého mnoho cest v životě, jen kdyby člověk vždycky věděl kterou si vybrat a která je pro něho ta pravá. V životě není nic nanečisto, všechno je naostro a nic nejde už vrátit. Škoda!      

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Cesty zdenka"ren" 04. 04. 2013 - 21:49
RE: Cesty newold®blbne.cz 05. 04. 2013 - 19:13
RE: Cesty lentilka®sdeluje.cz 06. 04. 2013 - 20:53
RE: Cesty mi-lada 08. 04. 2013 - 07:54