Po bouři

18. květen 2011 | 15.04 |

 V těchto dnech tu na zahradě zřejmě kosi už krmí mladé. Mají plničká křídélka práce a shánění do zobáčků a létají hned do tújí, hned od stříbrného smrku, kde mají hnízda. Vzpomněla jsem si na Daníčkovo ranné mládí, kdy po jedné bouřce také zachraňoval ptáčka, kterého vítr vyhodil z hnízda, však také mnoho hnízd i shodil.

EPSON004-1 Jednou, bylo to právě po poledním krmení se zdvihl veliký vítr, přišla bouřka s blesky a hromy, obloha byla černočerná jako borůvková povidla. Mraky visely nízko nad zemí, těžké deštěm, možná také kroupami a lidé v úzkosti zdvihaly hlavy nahoru a říkali si. -"to se na nás žene Boží dopuštění!"
 Přihnalo se! Vítr očesával listy z kaštanu a větvemi klátil sem a tam, rval i celé větve, aby je házel na zem. Shazoval ptáčkům hnízda, ještě že bylo hodně mláďat z vajíček vylíhnutých a mladí se učili létat, však to také už  většina uměla. To jen pár málo opozdilců se ještě krčilo v hnízdečkách s tím, že snad tak den, dva a už to budou také umět.
 Byl to hrozný den. Voda v potůčku i v potoku za silnicí se zlobila a spěchala dolů korytem, bylo ji mnohem víc, jak jindy, byla kalná a zlá napohled.
  Když se příroda vyřádila, nebe se vyjasnilo a bylo jako právě vyprané prádlo, tak si všichni oddechli. Daníček běhal s ostatními po dvoře a oproti lidským členům smečky jen tak očmuchával a čmuchal, až si v tom poničeném trávníku našel vyděšeného malého ptáčka. - "I ty chudáčku," řekl mu, stejně jako to říkává babička a opatrně ho vzal do tlamičky, aby s ním běžel dvorkem.
 "Co, že ti ptáci, tak křičí?" řekla s otázkou v hlase babička dědečkovi. Ten se zaposlouchal, přikývl a řekl. - "Vypadá to stejně, jako když kočka chodí okolo hnízda, když jsou tam mladí."
 "Je," vzpomněla si babička. - "Pamatuješ, jak se nám tu loni vylíhla kukačka? Když ji kosáci vyváděli z hnízda, přistála támhle v lískách a oni ji tam chodili snad ještě týden krmit. Byla veliká jako kuře a Matěj pořád brousil kolem a kosáci řvali zrovínka, jako teď." EPSON004-2
 Babička se podívala do dvorku a skutečně, kos s kosicí létali nizoučko nad Dankem a křičeli u toho, jak když je na nože bere.
 "Co to ten pes má?" řekla babička a vykročila, aby se podívala co zas Danek ulovil. Ten jen zjistil, že k němu babička jde, už utíkal ke skleníku a oba kosáci letěli nad ním.

 "On snad má ptáka," dohadovala se babička a dívala se, jak Danek cosi vyplivl z tlamičky. Vypadalo to skoro, jako kdyby to hodil. Chvilku to opatrně pacičkou popostrkoval a znovu to vzal do tlamky a popošel s tím dál do zahrady.
 "No to mě podrž, co to má?" řekla babička jen tak sama sobě a šla pomalinku za Dankem, aby konečně zjistila, že skutečně drží v tlamičce mládě kosáků. Vždycky ho pustil na zem, popostrčil, jako kdyby chtěl, aby zkusil letět a zase ho vzal do tlamičky a kus s ním poodešel do zahrady.
EPSON003 "Dej to sem!" Přikázala babička. Danek se na ni jen podíval a okamžitě byl připravený popadnout svého ptáčka, aby s ním uháněl, jak nejrychleji to půjde.
 "Danku! Danku, povídám, dej ho sem!" zlobila se babička a Daníček tedy pustil ptáčka, který byl celý uslintaný a seděl v trávě jak hromádka neštěstí.
 Babička vzala kosí mládě do dlaní a ono se na ni dívalo korálkovýma očima. Bylo vyděšené, srdíčko mu bouchalo, jen vyskočit.
 "Co s tebou," řekla babička a podívala se na ptačí rodiče, kteří kolem létali a nepřestávali křičet.
 "Dám tě na krmítko," rozhodla se. Vždyť nic jiného nemohla ani udělat. Položila ptáčka do krmítka a šla pro dědečka, aby na Daníčka žalovala. Když chtěla dědečkovi ukázat, jak toho ptáčka nejen vyděsil, ale i celého uslintal, ptáček v krmítku nebyl, stejně jako ustaraní rodiče už ve dvoře nekřičeli.
 "On snad vopravdu ulít," řekla a šla se podívat do chléva, kde se právě v ten čas líhly vlaštovičky a Daníček samozřejmě běžel za ní.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Po bouři zdenka"ren" 18. 05. 2011 - 17:59
RE(2x): Po bouři inenaso 18. 05. 2011 - 20:17
RE: Po bouři tadyatam 19. 05. 2011 - 00:46
RE: Po bouři skaut68-pise®vzpomina.cz 19. 05. 2011 - 05:34
RE(2x): Po bouři inenaso 20. 05. 2011 - 13:20
RE: Po bouři adil 19. 05. 2011 - 06:49
RE(2x): Po bouři inenaso 20. 05. 2011 - 13:21
RE: Po bouři zjihu 19. 05. 2011 - 09:26
RE(2x): Po bouři inenaso 20. 05. 2011 - 13:21
RE: Po bouři jája 28. 05. 2011 - 12:59