Katalpa

29. prosinec 2010 | 07.35 |

1Už mě ta bílá a jenom bílá trošku štve. Podívám se ráno na teploměr a rtuť se stydlivě krčí někde dost pod desítkou, dnes bylo "pouhých"  -14 st. já vím,  co to je proti severnímu pólu že, ale mně už je tady v té chalupě všude zima (tedy všude ne, v posteli i když jsem v ní sama, tak ne, ono to není tak hrozné, jen to lítání přes celý dvůr do kulny mě vadí.) Člověk pořád jen smí ven s lopatou, když v pondělí přijde Slávka, tak první co je, musíme odházet pro Zdenka, aby mohl k vratům autem a to je pořád dokola. S Dankem také musíme chodit pouze po silnici a nebo stojím a čekám, až on se vyblázní někde v louce, přece se nebudu brodit po pás za ním. A tak jsme jako vězni doma, navíc nemusím dnes ani  vařit, dokonce jsem vyžehlila i to prádlo, které  bylo v koši na půdě schované před Jeíškem aby nepoznal jak jsem zlenivěla a nic by mi nedal.

 A tak jsem si řekla, co na blog? Pořád tam máš jen ten sníh a jen ten sníh, "sáhni mezi kytky" a tak jsem sáhla do fotek, prohlížela si to co snad přijde od růží až po sněženky, které se tam pod tím sněhem už připravují, s únorem vykvetá takové krásné žluté sluníčko, teď zas nevím jak se ta kytička jmenuje, ale vzpomenu si. Jo, Talovín, je takový nenápadný a leckdy jeho žluté kvítky vykukují  ze sněhu a to je taková krása, ale nakonec jsem se zastavila u stromu, kterému se říká Katalpa. Když jsem byla prvně v Brně, překvapilo mne, kolik stromů tam má ve svých větvích takové klacíky a začal jsem se pídit co to vlastně je za strom a jelikož máme chytrou knihu, našla jsem. Potom jsem se rozhlížela po okolí a přišla na to, že dokonce kolem jednoho chodím jednak na poštu a potom i nakupovat do Billy.  Takže představuji okrasný (u nás) strom v jeho celé kráse. Potom dole zatopím, dočtu si knihu Cikáni od Máchy (i když klasik, mám pocit, že to není vůbec čtivé.)

  

2

Ty klacíky vydrží na stromě celý rok, tohle je jaro, kdy raší nové listy a ony tam stále jsou.

3

Strom vykvétá až někdy v červnu.

4

Všechno je téměř odkvetlé a proto vzbuzuje obdiv

5

Však to není jen takový obyčejný květ, trošinku mi připomíná orchidejky.

7

A to je všechno co o onom stromu mám. Ještě snad, že ty klacíky jsou plody až 40 cm dlouhé a mají nejedlá semena a pochází z Jihovýchodních Spojených států

1

Tenhle obrázek je z Brna, ty ostatní tady ze sídliště Františkov, kde jsem si onoho stromu všimla až když jsem pátrala po tom, co to vlastně je.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Katalpa zdenka"ren" 29. 12. 2010 - 11:39
RE(2x): Katalpa nena 29. 12. 2010 - 15:34
RE: Katalpa jája 30. 12. 2010 - 00:53
RE: Katalpa adil 30. 12. 2010 - 15:02
RE(2x): Katalpa nena 30. 12. 2010 - 20:27
RE: Katalpa jarmila 30. 12. 2010 - 20:33