Kryštofovo Údolí

21. prosinec 2010 | 09.59 |
› 

orlojDo "Kryštofáku" to mám pouhé dvě stanice vlakem a zajíždím tam pravidelně tak čtyřikrát do roka a beru tam každého kdo k nám přijde na návštěvu a měl tu smůlu, že tam ještě nebyl. Je to krásné údolí, s krásnými chaloupkami, uprostřed zalesněných kopců, většinou buky a smrky i když přímo v Údolí je i hodně javorů, bříz a proto snad nejkrásnější dobou je podzim, když se jarovy obléknou do rudé, břízy do žluté a buky do temně zlaté.

  Předvánoční Kryštofovo Údolí stojí za podívání a tak jsem jako každý rok vyjela po dvanácté na malý výlet, vystupuji v Kryštofáku a jdu  cestou dolů do Údolí mezi starými lipami. Trošku mne překvapila cedule na jedné z lip, že je tu sáňkování zakázáno. Tady by se to tak krásně sjíždělo až dolů před orloj, ale zákaz je zákaz a já stejně saně nemám.  Sešla jsem  tedy  a dívám se, vítr mne týrá svými studenými prstíky, vlézá pod bundu, vlézá pod svetr, studí mne přímo na těle (neslušný vítr, Pepa mi tohle také dělal, ale ten měl tolik teplé ruce) a tak se ke mně  vtírá maminčino: - "Holka nos košilku, uvidíš, vymstí se ti to!" (Jelikož "holka" byla vždycky velice neposlušná, tak teď to má!) Zastavím se, pokoukám, udělám pár mizerných snímků, zebou mne u toho ruce a procházím dál údolíčkem nahoru k Novině, kde se nad viaduktem ještě pokochám pohledem na chaloupky zhora a kde si počkám na zpáteční vlak domů. Vlaky jezdí pravidelně po dvou hodinách a tak to mám tak akorát. V létě si ještě mohu vyjít nahoru na stráň pod les a počkat až pojede rychlík od Liberce, který se s tím mým křižuje v Křižanech a to mne donutí se zdvihnout z prosluněné stráně vonící mateřídouškou, bzučící včelkami, motýly, prostě je to místo, kde jsem nechala kus svého srdce, proto si pro něj musím vždycky zajet a nechat tam zas jiný kousek, abych měla důvod se sem vracet.

Letošní výlet do předvánočního Údolí byl tak trošku uspěchaný, jelikož byla zima ne ta suchá tichá mrznoucí, ale větrnná, vlezlá, krutě mučící a tak jsem si ani pořádně nevychutnala to, co jindy a zbytek času do odjezdu vlaku jsem proseděla ve studené čekárně a byla vděčná, že tam ta čekárna byla otevřená, což už dávno na nádražích není samozřejmostí

od nádraží

Vidíte, že jsem si nevybrala zrovna dobré počasí i sněhu tady je méně jak u nás. To je pohled dolů od nádraží.

pohled od orloje

Pohled na kostelíček od orloje. Kostelíček tu mají dřevěný, roubený, kdysi jsem byla u výkladu, ale moc si nepamatuji, jen, že ho stavěli místní tesaři ze dřeva, které vytěžili v okolí a že je to světový unikát.

orloj

To je proslulý "Kryštofácký" orloj, mně připadá jako medvídek, nevím proč.

betlém

Hned vedle je Jírův Betlém a v hostinci další Betlémy. Už jsem tam byla několikrát a tak jsem si v neděli návštěvu odpustila.

chalupa

Potom už jdete ulicí a potkáváte chaloupky a chalupy, škoda, že vítr odvál smrčkům  většinu oné "šlehačkové " nádhery.

chalupa

Jedna hezčí jak druhá a když už se tady staví, každá stavba zapadá do krajiny.

silnice

Sníh na ulici je bílý, nesolí se tu, ale přišlo mi, že tu ani nemají děti, nikoho jsem nepotkala jen jednoho muže, který odhazoval sníh u prodejny keramiky a jeden pár, který viditelně nepatřil do Údolí, jinak by se tolik zvědavě nerozhlížel kolem.

Rokytka

 Kryštofákem protéká Rokytka, která v době povodní udělala pořádnou paseku, teď se tváří nevinně. Ale já to vím, já to viděla, mne neošálí.

viadukt

Novinský viadukt, dominanta krajiny, který ji dodává vznešenosti. Když není tolik sněhu, když je příznivější období a když jsem si tak trošku jistá, zajdu na most, abych si udělala nějaké snímky na obec, ale dnes to skutečně nešlo. Navíc je mi zima, strašná zima, jsem profokukaná až do morku kostí jak se lidově říká.

vlak

Takže jsem dokonce velice ráda, když mne vlak vyhodil u nás.

  

To je předvánoční "Kryštofák," jak jsem ho viděla já v neděli, zmrzlá tak, že jsem po návratu domů zalezla do postele jako když jsem byla malá holka jen s tím rozdílem, že mne do té postele dávala maminka. Moje promrzlé tělo se děsilo toho, že příjde pondělí a já musím naproti Slávce.  Já vím, je toho hodně, ale ještě přidám  video kde jsem myslím docela věrně přiblížila ono nádherné údolí v  celé  jeho kráse, měla jsem štěstí, sluníčko a podzim se nestyděl a předvedl se v celé své nádheře. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Kryštofovo Údolí newold®blbne.cz 21. 12. 2010 - 09:58
RE(2x): Kryštofovo Údolí nena 21. 12. 2010 - 10:30
RE: Kryštofovo Údolí kobliha 21. 12. 2010 - 10:20
RE(2x): Kryštofovo Údolí nena 21. 12. 2010 - 10:30
RE: Kryštofovo Údolí tenisak* 21. 12. 2010 - 11:02
RE: Kryštofovo Údolí contritus 21. 12. 2010 - 11:36
RE: Kryštofovo Údolí hospodynka 21. 12. 2010 - 21:34
RE: Kryštofovo Údolí zdenka"ren" 21. 12. 2010 - 21:54
RE: Kryštofovo Údolí luca88 22. 12. 2010 - 06:38
RE: Kryštofovo Údolí adil 22. 12. 2010 - 07:22
RE: Kryštofovo Údolí jarmila 22. 12. 2010 - 10:59
RE: Kryštofovo Údolí mi-lada 22. 12. 2010 - 12:17
RE: Kryštofovo Údolí contritus 22. 12. 2010 - 19:53