Matýsek I.

1. prosinec 2010 | 20.59 |

Jelikož sněží a sněží, vyhrabala jsem mezi  spoustou svého psaní   zimní pohádku. Myslím že se hodí do času, který právě prožíváme.

Zimní pohádka – Mrazíček
6Kdopak může říci čím to je, že některý den děti zlobí a zlobí a zlobí aniž sami tuší proč?! Právě takový den měl malý Matýsek, zlobil a zlobil, že nebyl ničím k utišení až se tatínek Mráz podivoval jak je to možné, aby takové vždycky hodné dítě tahle dokázalo.
 Maminka Zima se usmála až to celou světnicí studeně zavonělo a řekla: - "Tatínku ona je dost pokročilá doba, aby si i ten náš nejmladší vyběhl ven a konečně uviděl na vlastní oči, jak to na tom Božím světě vůbec vypadá."
 Tatínek Mráz se na maminku krásně zmrzle podíval a vážně přikývl. - "Asi máš maminko pravdu, ale pořád se mi zdá, že tam ještě není to správně povětří. Mám obavy, aby se nám ten náš nejmladší rampoušek zlobivý neuhřál." 
 Tohle tatínek říkal starostlivě a Matýsek se na oba rodiče díval, očička mu rejdila z jednoho na druhého a už už se třásl na to, podívat se ven.Podívat se ven mezi stromy, mezi pole, ven mezi lidi! Lidé jsou prý nejlegračnější, lidé se dělí na malé, větší i velké a potom ještě na otužilce a zmrzlíky. S otužilci se neužije žádná velká legrace, to povídal tatínek! Otužilcům se nedá pořádně zlézt za nehty, z nich není ten správný požitek, jako když se zaleze za nehty zmrzlíkovi. zmrzlík ten začne nejprve pofňukávat, potom dokonce i brečet a dá se trápit, dá se mu zlézt pod kabát a dělat mu na kůži takové malilinké hrbolky, jako když se zmrazuje padající déšť. Maminka říkává, že to lidem naskakuje husí kůže.
 Matýsek věděl, že venku běhají zvířátka, která mají na sobě kožíšky tak huňaté, že jim není vůbec zima. Také jsou venku ptáčkové, jenže tady Matýsek zapomněl jak to s těmi ptáčky je, jestli mají také hustý kožíšek a nebo co to vůbec mají?"
 Zamračil se, jak si chtěl hodně vzpomenout na to, jak to ta maminka povídala a vůbec si nevšiml, že se po něm maminka Zima pozorně dívá. Když to trvalo dost dlouho, řekla: - "Tak Matýsku, počkáš ještě do večera, protože malí mrazíčci chodí ven prvně s večerem, to proto, že jim tatínek pomůže, aby byla venku dost velká zima, jinak by se nedej Bože mohli uhřát.1
 "Já dám pozor, maminko," sliboval Matýsek a už stál vedle tatínka u dveří jejich ledové světnice.
 "No počkej, to nepůjde tak zhurta! Nejdříve musíš zopakovat co všechno takový mrazíček musí umět, abys nám mezi lidmi neudělal ostudu."
 Tohle říkal tatínek velice vážně a tak se Matýsek nadýchl, hned zas vydechl, až se pára od jeho pusinky proměnila v droboulinké mlžné perličky.
 "Vidíš, jak umím jíní,"pochlubil se mamince a ta přikývla. "Umíš, ale tohle umí i děti, to zas není tak velká sláva."
  Matýsek zalovil ve své paměti a začal odříkávat: - "Když potkám nějakého kluka, nebo i holčičku, hned je začnu štípat do tvářiček a oušek."
  "Správně,"přikývla maminka a usmála se.
  "A co dál musí udělat takový správný mrazíček?"
 "Já myslím," řekl Matýsek a našpoulil pusinku. "Já myslím, žéé," a potom s tím svým "žéé" bezradně pokrčil rameny, že tedy neví.
 Maminka se usmála až bylo Matýskovi dobře u srdíčka a sliboval si, jak na všechno venku bude dávat velice dobrý pozor, aby měla maminka pořád takovou radost a usmívala se jako dneska. Potom vzal tatínek Mráz Matýska za ručičku, mamince řekli : - "Ahoj," a už byli ze dveří.
5
Jak se Matýskovi venku vedlo se dovíte zítra, zatím dobrou noc.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Matýsek I. mi-lada 02. 12. 2010 - 08:13
RE: Matýsek I. newold®blbne.cz 02. 12. 2010 - 09:26
RE: Matýsek I. zdenka"ren" 02. 12. 2010 - 20:00