Malý věštec

10. únor 2011 | 07.27 |

EPSON011-2Příběh  na který jsem si vzpomněla se stal před sedmi, možná osmi lety, kdy jsem měla v chalupě ještě oba Pepíky, a přes prázdniny plno dětí, kdy se tu ozýval nejen křik a smích děcek, ale i občasné připomenutí Barušky, že je čas ke krmení, štěkot Danka a Kerbina, to byli naši pejsci s kterými se děti honily po zahradě.

Vašíkovi mohlo být tak pět, možná ani ne, když tu byl poprve delší dobu sám bez maminky a skutečně si to užíval. Běhal po zahradě, vyběhl si s Kerbinem a Dankem na pastviny za humna, okukoval statkové stádo krav, které se páslo v ucitivé vzdálenosti od ohradníku, když se ovšem zastavil i ony se přišly podívat na toho malého čiparu, který  byl jako rtuť hned tady, hned tam.

Jednou seděli s Pepím na ohradě, kde se pásla naše Bára a Vašík se upřeně díval kamsi do vsi. Najednou řekl, - "Já vidím i skrkze zdi."

"Jó? - Podivila jsem se naoko a zeptala se: - "A co tam vidíš?" On je neuvěřitelný brepta.

  "Vidím, jak přichází cizinec a vyhání naše stáda z našich pastvin a boří naše domy, poráží naše stromy!" Spustil vážně a stále se díval na rozsáhlý statek, který byl majiteli vrácen v restituci a on se jej snažil prodat i s polnostmi.

  "A nechceš namísto hloupého věštění jít do lesa?" Zeptala jsem se a tak ukončila jeho vizil Říká se, že děti mají určité schopnosti, které jim my dospělí velice brzo vezmem. Tehdy jsme všichni jeho slova brali s rezervou - tehdy!

  Potom jsem si nejednou vzpomněla na ten den i na ta slova když se jeho předpověď splnila, sice malinko jinak než předvídal.

 Statek koupil Holanďan přes právníka, nechal jej skutečně zbořit, prodal vše co se prodat dalo, pokácel stromy, krásné zdravé jasany, kmeny odvezl, větve prodal zájemcům ve vsi! Shodou okolností ve statku ukončili hospodaření, zlikvidovali veškerý dobytek, který byl jak jsem se od statkářů dověděla prodán do Itálie a budovy koupila jakási fima. Z honosného a kdysi pyšného statku zůstaly parcely na kterých se staví rodiné domky a pole s pastvinami zejí prázdnotou, kam občas zavítají srnky z lesa.

P2030009

Fotky jsou mizerné, já vím, ale je to ofocené, trošku nevyvedené, ale je to z toho léta!

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Malý věštec adil 10. 02. 2011 - 13:35
RE: Malý věštec babi maňasová 10. 02. 2011 - 17:56
RE(2x): Malý věštec nena 10. 02. 2011 - 18:19
RE: Malý věštec jana* 11. 02. 2011 - 10:08
RE: Malý věštec jája 11. 02. 2011 - 21:04
RE(2x): Malý věštec nena 13. 02. 2011 - 05:11